Destinace Chorvatsko | Letoviska v Chorvatsku

chorvatsko-bg-header-title.png
     
         
 
 

Chorvatské destinace

 

Chorvatské pobřeží je téměř celé hojně navštěvováno turisty a každá jeho část – od Istrie až po Dubrovník – má svůj půvab. Záleží jen na Vás, zda při výběru rozhoduje vzdálenost, pláže, či blízkost národního parku nebo kulturní památky.

Nejsevernější přímořskou turistickou oblastí Chorvatska je Istrie. Istrijský poloostrov je plný kontrastů - nabízí návštěvníkům odpočinek na pláži, horské túry, poznávání historických měst i malebných vesnic a krásnou, nedotčenou přírodu. Krajina ve vnitrozemí Istrie bývá přirovnávána k italskému Toskánsku a je vhodná pro ekoturistiku. Turisty nejnavštěvovanějšími místy na západním istrijském pobřeží jsou Umag, Poreč, Rovinj a Pula. Východní pobřeží istrijského poloostrova bývá nazýváno Kvarnerskou riviérou a nacházejí se zde zejména letoviska Rabac a Opatija.

Pobřeží na jih od Istrie mezi Rijekou a městečkem Karlobag, od vnitrozemí oddělené Dinárským pohořím, se nazývá Chorvatské přímoří. Za První republiky byla tato oblast mezi Čechy nejvyhledávanější oblastí na Jadranu, mezi Prahou a Rijekou dokonce existovalo přímé vlakové spojení. Turisty jsou nejčastěji vyhledávána letoviska Crikvenica, Selce, Novi Vinodolski, Senj nebo Jablanac – všechna tato městečka mají přístavy, ze kterých vyplouvají trajekty na Kvarnerské ostrovy.

Kvarnerské ostrovy, z nichž největší jsou Cres, Lošinj, Krk, Rab a Pag, jsou rovněž velmi oblíbenými letovisky. Ačkoli se při pohledu z trajektu mohou zdát holé a suché, ve skutečnosti jsou poměrně úrodné (pěstují se zde olivy, vinná réva, ovoce a zelenina) a nacházejí se zde i poměrně rozsáhlé lesy. Návštěvníky zaujmou romantická městečka s úzkými starobylými uličkami a vesnice s rázovitým koloritem. Pro své výjimečně příznivé podnebí bývají tyto ostrovy vyhledávány jako klimatické lázně.

Oblast jižně od Chorvatského přímoří a Kvarnerských ostrovů je nazývána Severní Dalmácie. Leží zde velká města s historickými centry Zadar a Šibenik (zdejší katedrála sv. Jakuba je kulturní památkou zapsanou na seznamu UNESCO) a rekreační střediska Biograd na Moru, Pakoštane, Vodice či Primošten. Přírodní krásy mohou návštěvníci obdivovat v národních parcích Paklenica a Krka. Rovněž se zde nachází velké množství jachtařských přístavů – marin. Severodalmatské ostrovy jsou pro jachting ideální – je zde velké množství ostrůvků s osamělými zátokami, plážemi a divokou přírodou. Kornatské ostrovy jsou navíc prohlášené za národní park, kterým můžete z každého z místních letovisek v rámci fakultativního výletu proplout.

Dále na jih se nachází oblast Střední Dalmácie, které dominuje historické město Split se známým komplexem Diokleciánova paláce. Mezi turisty hojně navštěvovaná místa dále bezesporu patří malebné městečko Trogir, Omiš, kde ústí do moře divoká řeka Cetina, a samozřejmě letoviska na Makarské riviéře, nad kterou se vypíná pohoří Biokovo. Na středodalmatských ostrovech se snoubí krásy panenské přírody s romantikou starobylých historických městeček. I zde se ovšem nacházejí turistická střediska, nejznámější jsou Supetar a Bol na ostrově Brači, Hvar, Stari Grad a Jelsa na levandulí vonícím ostrově Hvaru či Vis a Komiža na ostrově Visu.

Jižní Dalmácie je oblastí zahrnující úrodnou deltu řeky Neretvy, poloostrov Pelješac, vyznačující se divokou přírodou a rozsáhlými vinicemi, Dubrovnickou riviéru (které samozřejmě vévodí historické město Dubrovník) a končící na hranici s Černou Horou. Na jihodalmatských ostrovech, z nichž největší jsou Korčula, zelený ostrov Mljet, Lastovo a při pobřeží ležící Elafitské ostrovy, se nenacházejí rušná turistická střediska, přesto i zde lze nalézt bohaté možnosti ubytování, jak v hotelech, tak zejména v soukromí. 

 

Potřebujete poradit?

224 990 980
800-TRA-VEL (800 872 835)
602-TRA-VEL (602 872 835)

Garantujeme nejnižší ceny

Proč cestovat s Travel.cz

  • 200.000+ zájezdů na jedné adrese
  • Garantujeme nejnižší cenu na trhu
  • Máme vždy aktualizované nabídky zájezdů
  • Nabízíme i rezervace hotelů a letenek za výhodné ceny
  • Individualní plánování dovolené - dovolená na míru

Nahrávám...

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolených kritérií

Ověřujeme aktuální dostupnost a cenu vybrané služby

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolené destinace

Děkujeme, Vaše rezervace se dokončuje